Скандинавська міфологія

Скандинавська міфологіяСкандинавська міфологія

Скандинавська міфологія загальна назва міфів та легенд різноманітних германських племен. Датуються 5-6 століттям до н.е. Кількість племен налічувала кілька десятків і заселяли північні землі європи. Тісно контактували з іншими сусідніми племенами інших культур. Серед яких слов’яни, кельти, римляни. Це частково впливало на становлення їх міфології, вірувань та ритуалів.

Але головною проблемою скандинавської міфології являється те, що у них окрім рун не була розвинута писемність. І всі записи, котрі дійшли до нашого часу, виявляються записами не носіїв культури, а іноземцями. Це вносить велику похибку і сумніви у відому інформацію. Бо нема надійних підтверджень тому, що ці записи були правдивими і не піддалися видозміні автором. Іншою проблемою виявилась розрізненість племен. Їх звичаї і вірування різнилися, а описів про деякі зовсім не залишилось. Та ще й обрядовість і ритуали, на відміну від міфів та легенд, майже зовсім ніде не згадувались.

Самими дивовижними в скандинавській міфології являються уявлення про створення та вигляд світу. В центрі якого знаходилось світове дерево - Іггдрасіль. А весь всесвіт поділявся на дев’ять світів. Смертні люди жили в Міддгарді. Він знаходився на стовбурі світового дерева і в центрі між іншими світами. Ясен (Іггдрасіль) проростав з нижніх світів, а крони сягали вище неба. Іггдрасіль це основа усього світу у скандинавів. Коли він здригнеться настане кінець світу - Рагнарьок. Це аналог стовпів та колон з інших міфологій.

Головна група богів зветься Асами. До неї входять приблизно тридцять богів, лідером яких являється Одін. Але є й інші. Ванни - до якої входять боги родючості. Та й вони не останні, є ще більш нижчі групи божеств.

З Асами ворогують велетні. В подробиці їх вигляду не вдаються. Відомо тільки те що вони живуть в не дуже привабливих для людей місцях - на скелях, в печерах, крижаних палацах. Та мають велетенський зріст.

Фіналом всього світу має стати Рагнарьок. Боги зіштовхнуться з велетнями і монстрами, а люди з мерцями. І настане кінець.

Взагалі скандинавська міфологія здебільшого трагічна і драматична. Як і інші народи проводиться паралель між добром і злом. Даються установи людям як треба жити і яким законам і принципам слідувати. Виказується повага силі і якраз через неї і спонукають людей добиватися всього в своєму житті. А трагізм готує до поразок і спонукає готуватися до гіршого сценарію розвитку подій.

Спонсорство
Підтримай проет на Patreon