Сороки – давнє українське свято закликання весни

У давнину людська віра була спрямована на славлення природи, адже лише завдяки їй тогочасна людина могла вижити. З настанням весни наші предки святкували Сороки, Жайворонки або ж Чувільки (9 березня). Саме цього дня починали співати веснянки і закликати весну та птахів із зимування. Жайворонки прилітають першими, тож господині випікали птахів-жайворонків із тіста, а діти ходили селом, підкидали їх угору, імітуючи пташиний політ, та співали:

Пташок викликаю із теплого краю, Летіть, соловейки, на нашу земельку! Спішіть, ластівоньки, пасти корівоньки!
Також існують різні веснянки:
— Чом ти, жайворонку, рано з вирію прилетів? Іще по горах сніженьки лежать, Іще по долинах криженьки стоять! — Ой я тії сніженьки крильцями розжену, Ой я тії криженьки ніжками потопчу!

Є згадки, що в деяких регіонах таких «жайворонків» діти не підкидали, а кріпили на довгу палицю. Ще існувала традиція підвішувати їх на гілля дерев, щоб почастувати пташок.
Варто зазначити, що старовіри пов’язують Ладу, богиню весни, яка часто зображена молодою дівчиною з вінком на голові, із Сороками. Лада у пантеоні слов’ян — дружина Сварога, а їхні діти — Леля (молодість і любов) та Полель (радість і гармонія). Богиня асоціюється з теплом і світлом, а також часто в супроводі птахів, особливо жайворонків.
З поширенням християнства на наші землі свято трансформували у день Сорока святих, які загинули мученицькою смертю за християнську віру.