Кумельган - злий дух
- Головна
- >
- Слов'янська міфологія
- >
- Слов’янський бестіарій
- >
- Кумельган
Кумельган - злий дух у слов'янській міфології, що частіше всього зустрічається в білоруському фольклорі. Описують його як маленьку істоту ростом з долоню, з людським тулубом та конячою головою, з копитами на руках і ногах, всього покритого шерстю, який може ходити і навкарачки, і на задніх лапах. Цього духа цікавлять лише коні, яких він любить мучити, душити та ранити, підмішувати в корм отруйні трави, а ще живитися ними, п'ючи їх силу.
Активний цей дух вночі в конюшнях та на пасовиськах. Кумельган боїться коней через свій малий зріст, тому розділяє своїх жертв за допомогою чарівної вуздечки. Накидує її на коня, відводить від табуна і лише тоді мучить його. А ще вуздечка може приспати коней, тому вони не можуть пручатися. Варто зазначити, що такий трюк Кумельган може зробити лише за відсутності головних своїх ворогів (а по деяким історіям - братів) Табунника та Конюшника (за іншими джерелами, їх об'єднують в одну істоту - Возило). Ці два духи є охоронцями коней, що слідкують, підживлюють їх та відганяють Кумельгана.
За переказами, живе цей дух-шкідник в мишачих норах за межами ферм. Йому не так і просто пробратися у двір, бо умілі господарі знають, як захищатися від Кумельгана: розвішують свячене зілля, розсипають сіль, ставлять біля хліву чи загону гострі предмети. Але і дух хитрий, за допомогою своєї здібності перетворення в коня вводить в оману хазяїв. Обернеться на хазяйського скакуна і стоїть за воротами, чекає, коли господар побачить і заведе в конюшню. Тоді марево розсіюється, але дух вже не помітний людському оку.
Більшість дослідників вважає, що Кумельган притаманний виключно білоруській міфології, але кажуть, що на Поліссі також про нього згадували. Приказки: “собака служить як Кумельган” означає, що собака стоїть на задніх лапах, “щоб на вас Кумельган їздив, а не добрі люди” - лайки на коней, які не слухаються, “занадився Кумельган” - почали хворіти та вмирати коні.