CЛОВ’ЯНСЬКА МІФОЛОГІЯ
- Головна
- >
- Слов'янська міфологія
Слов'янська міфологія - сукупність вірувань, культів, систем міфологічного сприйняття та розуміння навколишнього світу на територіях де проживали слов’янські народи. За звичай мається на увазі відрізок часу від II тис. до н. е. до X-XIV ст. Кінцем вважають затвердження християнства, але як показала практика язичницькі міфи та традиції всього на всього частково перекочували, видозмінилися і набули християнських елементів. Так деякі боги змінили імена на більш сучасні і стали святими. Обряди та ритуали змінили назву і подекуди ціль їх проводження. Але зміст і сенс залишився колишнім. Тут достатньо порівняти дати святкування основних свят і кожен приємно здивується.
Основною проблемою слов’янської міфології є її роздрібленість. До слов’ян відносились багато народів і їх погляди на світ не рідко відрізнялися. Одні народи шанували свої богів, інші своїх, а треті мали тих самих тільки з іншим ім’ям. В додаток до цього, залишилось дуже мало надійних підтверджень того як все описували предки на справді. Все передавалось з покоління в покоління здебільшого в усній формі і дуже рідко знаходять письмові підтвердження. Те що дійшло до нашого часу це реконструкція стародавніх міфів у збірках датованих здебільшого XIX ст. Але сучасна слов’янська міфологія зайняла своє місце серед інших і до цих пір вивчається істориками. Як одна з найцікавіших і таємничих у світі. І тут діло не тільки в великому пантеоні богів, духів та персонажів, а й в унікальному погляді на природу, взаємодію з нею та навколишній світ.
Наші предки цінували природу і життя в цілому. Вірили в гармонію і кругообіг у світі. Бачили і добро і зло одночасно. Розуміли, що перше не буває без другого і навпаки. Все це увіковічили в міфах і легендах з котрими нам з вами і доведеться познайомитись!
Ще однією цікавою відмінністю слов’янського язичництва є те що наші предки не потребували вираження своєї віри в церквах та релігійних організаціях. Бо вважали, що божественне завжди навколо і в середині них. Всеосяжність, одухотворення природи, постійна присутність надприродних сил як в житті так і в побуті, неймовірно сильний культ предків, розвинена нижча міфологія - ось головні риси слов’янського світогляду.