Пошук на сайті

Локі — бог обману, батько чудовиськ і провісник Рагнароку

Безперечно, Локі — один з найцікавіших і найсуперечливіших богів скандинавської міфології. Бог хитрощів уособлює хаос та зміни. Локі одночасно виступає союзником і ворогом богів, спричиняючи безлад, але часто й допомагаючи розв’язувати проблеми. Його історія сповнена інтриг, хитрих витівок, а також участі в катастрофічних подіях.

За походженням Локі напівбог, напіввелетень, адже його народила Лаувея від велетня Фарбауті. Та, незважаючи на це, Локі здобув місце в пантеоні ключових богів (Асів).

Зазвичай його зображують як худорлявого чоловіка з рудим або чорним волоссям і хитрим поглядом. Локі володів даром перетворення — міг змінити свій образ на будь-кого, від жінки до тварини. Також він був справжнім майстром маніпуляцій та інтриг. Сіючи хаос і порядок за допомогою магії, Локі нагадує нам про баланс, природну основу життя.

ЛокіЛокі

Локі мав багато дітей, і вони відіграли ключову роль у міфах:

  • Фенрір — величезний вовк, якого боялися боги.
  • Йормунґанд — змій, який оперізує світ.
  • Гель — правителька загробного царства Гельгейм, де перебувають померлі, що загинули не в бою.
  • Слейпнір — восьминогий кінь Одіна, народжений після того, як Локі перетворився на кобилу та спокусив жеребця Свадільфарі.
FenrirFenrir

Локі мав складні взаємини буквально з усіма богами, та варто виділити його дружбу з Одіном. За деякими міфами, Локі й Одін стали побратимами по крові, втім, Одін часто використовував напівбога й ніколи йому по-справжньому не довіряв.

Як Локі та Одін викрали мед поезії

Одін хотів отримати мед поезії — напій, який дарував людині мудрість і красномовство. Напій охороняв велетень Суттунґр і не хотів давати його богам. Одін вирішив викрасти мед за допомогою хитрощів Локі. Одін перетворився на змія, а Локі допоміг йому проникнути до велетня. Там Одін зачарував дочку Суттунґра і провів з нею три ночі, за що вона дозволила йому випити меду. Одін перетворився на орла та полетів до Асґарду, несучи мед у роті, поки Локі відволікав Суттунґра, розповідаючи йому брехливі історії. Коли велетень виявив обман, то теж перетворився на орла й полетів за Одіном. Тим часом Одін дістався Асґарду й виплюнув мед у чаші богів, розливши трохи на землю. Так на землі зʼявилися погані поети, бо випили «нечистий» мед.

ОдінОдін

Як Локі змусили гномів створити скарби богів

Одного разу Локі, бажаючи розважитись, потайки відрізав волосся Сіф (дружини Тора). Золоте волосся було даром богів. Тор, дізнавшись про це, розгнівався і схопив Локі, проте той хитрощами вмовив Тора відпустити його. На знак вибачення Локі обіцяв попросити гномів зробити Сіф нове волосся, краще за попереднє.

Локі вирушив у підземне царство й переконав гномів Івальді змайструвати магічні подарунки для богів. Гноми створили величні дари: золоте волосся для Сіф, спис Ґунґнір, який завжди влучав у ціль, та корабель Скідбладнір, що його завжди супроводжував попутний вітер. Локі був у захваті, проте авантюрна натура не дала йому зупинитись. Він знайшов інших гномів — Брока та Сіндрі, і уклав з ними парі: чи зможуть вони зробити щось краще, ніж гноми Івальді? Локі заклав свою голову і, не бажаючи її втратити, всіляко перешкоджав гномам. Проте їм таки вдалося створити кабана, що біг швидше за вітер, кільце Драупнір, яке що девʼять ночей створювало вісім копій самого себе, і молот Мйольнір, який міг розбивати будь-що та завжди повертався в руку (молот Тора). Локі, перетворившись на муху й увесь час кусаючи гномів, дуже заважав їм, тож ручка молота вийшла коротшою, ніж мала бути. Попри хитрощі, Локі програв парі й вирішив знову вдатися до підступу: він обіцяв голову, але не шию, а відрубати голову, не пошкодивши шию, неможливо.

Гноми визнали лукавство Локі, проте зашили йому рот, щоб він більше не міг дурити людей. Боги прийняли дари, а Локі мовчав деякий час із зашитим ротом, поки нитки не зникли.

спис Ґунґнірспис Ґунґнір

Також Локі відіграв значну роль у житті Тора. Вони часто подорожували разом. Ще є міф про те, як Локі спочатку посприяв втраті молота Тора (Мйольнір) і потім хитрощами допоміг Тору знайти артефакт. Локі неодноразово глузував із богів і навіть спричиняв їм нещастя, а також відіграв ключову роль у кінці світу та загибелі богів.

Смерть Бальдра (сина Одіна)

Головний конфлікт стався після смерті Бальдра (сина Одіна), коли Локі відмовився повернути його із царства мертвих, за що його закували в підземелля.

Бальдр, син Одіна та Фрігг, був найдобрішим серед богів. Одного разу йому почали снитися жахи про власну смерть. Мати Бальдра намагалася вберегти сина від біди, тож змусила всі істоти й предмети на світі заприсягтися, що вони не завдадуть йому шкоди. Клятву дали вогонь, вода, метал, каміння, зброя, отрути, звірі, рослини й навіть хвороби. Однак Фрігг необачно забула про омелу.

Боги вирішили перевірити силу захисту, тож почали кидати в Бальдра каміння, зброю, стріли, нападати з мечами, але нічого його не вражало. За цим спостерігав Локі разом зі сліпим братом Бальдра й відчував велику несправедливість, що Фрігг обійшла долю. Скандинави вірили: саме доля керує світом, і навіть боги не можуть її уникнути. Тоді Локі підбурив сліпого брата Гьодра випустити стрілу, яку виготовив з омели. Брат думав, що це лише гра, тому випустив стрілу і влучив Бальдру в саме серце.

сліпий Гьодрсліпий Гьодр

Фрігг, охоплена горем, послала бога Гермода до підземного світу, щоб повернути Бальдра. Гермод дістався царства мертвих і намагався виторгувати в Гель (дочки Локі) життя Бальдару — за умови, що всі на світі створіння оплакуватимуть його смерть. Якщо хоч одна істота не заплаче, Бальдар залишиться в Гельгеймі назавжди.

Боги відправили вісників усім світом, і всі, навіть каміння, плакали за Бальдром. Локі перетворився на жінку-велетня й відмовився плакати: «Мені байдуже до Бальдра!». Тож Бальдр залишився в царстві мертвих назавжди.

Боги розгнівалися і вирішили помститися. Локі намагався втекти, перетворившись на рибу, проте Тор його впіймав. Локі прикували в підземеллі, де змій капав йому отруту в очі. Смерть Бальдра стала початком кінця, передвісником Раґнарьоку.

РаґнарьокРаґнарьок

Раґнарьок — це остання битва в скандинавській міфології, після якої старий світ загинув у вогні та хаосі, а на його місці постав новий порядок. Передвісниками цієї битви, як зазначали пророцтва, стали три суворі зими без літа й поглинання Сонця і Місяця вовками Сколль та Хаті (ймовірно, йдеться про сонячне та місячне затемнення). Відчинилися ворота хаосу, Земля здригнулася, і всі кайдани розірвалися. Так на свободу потрапив і Локі.

У цій війні Раґнарьок зійшлися боги та сили хаосу, якими командував Локі.

Вирішальні битви Раґнарьоку:

  • бій Одіна проти Фенріра (сина Локі, вовка), в якому Фенрір пожирає Одіна живцем;
  • бій Тора (бога грому та блискавки) проти Йормунґанда (Світового Змія, дітища Локі) — Тор убиває змія, проте сам гине від його отрути;
  • бій Фрейра (бога родючості та процвітання) проти Сурта (велетня, що управляв вогнем), після якого останній спалює весь світ;
  • бій Локі проти Хеймдалля (стража богів, охоронця порядку), коли вони одночасно вбили один одного.
Локі символ змін та трансформаціїЛокі символ змін та трансформації

Світ згоряє, а опісля занурюється в океан. Вижило лише кілька богів, зокрема бог світла Бальдр, що повернувся з підземного царства, та двоє людей, з яких почався новий людський рід. Земля піднялася з океану, на небі з’явилося нове Сонце, і світ став знову світлим та добрим.

Сучасна культура черпає натхнення в скандинавських міфах. Проте сучасний образ Локі зазнав трансформацій: з хитрого борця за справедливість і баланс Локі перетворився на бунтаря, що прагне визнання й слави, здатного на співчуття та самопожертву.