Римська міфологія
- Головна
- >
- Римська міфологія
Римська міфологія ще одна визначна культурна спадщина, котра дійшла до нас від стародавніх римлян. Вони залишили нам чимало міфів та легенд. Змальовували в них своє бачення світу та богів які їх оточували.
Римська міфологія багато чого перейняла від грецької. Але одразу слід виділити скупість з якою римляни описували свої богів. У них не було таких тісних родових зв’язків між собою, та й сам опис богів був здебільшого абстрактний. Деякі навіть імен не мали, тільки прізвиська. З іншого богу їх міфи мали конкретний час і місце дійства. Прив’язувались до власної історії. Завдяки цьому здавалося, що це зовсім не вигадка, а реальні життєві події.
Самими поширеними були боги покровителі. Вони могли відповідати за звичайні види людської діяльності - оранку, сівбу то що. Деякі, навіть, визначали особисті почуття, думки та визначні події в житті кожної людини. Наприклад пологи, перші кроки немовля, вірність, страх та радощі.
Особливий підхід мали до днів тижня. Кожен день відповідав конкретному богу покровителю. А кожну людину на протязі усього життя вела індивідуальна богиня долі - Фортуна.
Культ мертвих не зостався без уваги. Він відігравав важливу роль у житті. Померлі предки шанувалися і вважалося, що стають добрими духами - манами. Але їх могли роздратувати нащадки, від чого вони перетворювались на злих лемурів.
У основі римлян лежала міфологія етрусків. Вони в I тис. до н. е. мешкали на північному заході Апеннінського півострова. Вважали землю колообразною. Під нею знаходився підземний світ, а зверху нависає небесний купол. Він вважався місцем проживання богів і розділений на чотири частини. Були впевнені, що імен у богів багато і ті не відомі людям. Головними і рівноправними вбачали дванадцять богів. Але головним вважали Тінія - бога неба і світила. Основною його силою стали блискавки. Як ви вже зрозуміли, деякі боги під копірку запозичались від греків. Вплив такого розвинутого сусіда не проходив мимо, але все ж таки римлянам не вдалося зробити своїх богів достатньо живими і реалістичними.
Треба виділити головну рису римської міфології вона не була зав’язана на індивіді, а навпаки на колективізмі. Їх релігія зародилася в общинному ладі і серед інших подібних стала найвиразнішим представником. Культ релігії установлювався царями та жерцями. Котрі могли задавати окремим сім’ям і родам персональних божеств. Вони утворювали фамільний культ і повинні були беззаперечно з ним погоджуватись.
В результаті рабовласницький лад підштовхнув до серйозних змін в суспільстві древніх римлян. Такий спосіб життя не міг існувати вічно. Прогрес рухався і потребував змін. Так з закінченням рабовласництва, закінчилась і політеїстична релігія, що змінилася на християнство.