Самайн (Савань або Хелловін)

СамайнСамайн

Самайн (Савань) - кельтське свято завершення сільськогосподарських робіт. Вважалося завершенням річного циклу й початком нового. Перед ним треба було завершити всі приготування до зими. Стада поверталися з літніх пасовиська, люди закінчували підготовку припасів, вирішували яку худобу залишити на наступний рік, а яку зарізати і заготовити м’ясо.

Свято відмічали сім днів. Перші три дня припадали на останні дні жовтня, а основне свято відбувалося з 31 жовтня на 1 листопада. Потім відмічали ще три дні перших чисел листопада. Кельти навіть називали цей місяць Mí na Samhna (мі на савна) або місяць савня.

Розділення року у кельтівРозділення року у кельтів

Кельти розділяли рік на дві частини, на світлу з квітня по жовтень і на темну з листопада по березень. Зміна відбувалася на Самайн і знаменувала початок нового року. Після прийняття християнства свято змінило назву на День Всіх Святих, ще його відмічають як Хелловін.

Святкування СамайнуСвяткування Самайну

Кельти вважали, що не всім людям судилося перейти зі старого року в новий і саме в цей день помирають ті хто порушив гейси (індивідуальні заборони). Під час святкування палили вогнища і приносили тварин в жертву, друїди кидали в вогонь кістки, а далі по їх залишкам віщували майбутнє. Також люди очищалися вогнем стрибаючи через багаття чи проходячи поміж двома одночасно.

Переодягання в тваринПереодягання в тварин

В кожен дім під час Самайну вносили новий вогонь від священного вогнища. Це вогнище розпалювали друїди через тертя об деревину. Це зберігало вогню чистоту і показувало його новизну. Старі вогні гасили і можливо таким чином позбавлялися від злих духів. Даний ритуал схожий на розведення вогню під час Різдва. Можливо, це пішло, саме від цієї традиції кельтів.

Згідно з міфами під час святкування стиралася межа між світом живих і мертвих. Нечиста сила вивільнялася і ходила поміж людей. Щоб захиститися від неї і зійти за нечисть, люди вдягалися в шкури тварин, а біля домівок виставляли обереги в вигляді ліхтарів вирізаних з овочів. Найчастіше це був гарбуз.

ХелловінХелловін

На жаль на сьогоднішній день це свято дуже видозмінене. Деякі звичаї взагалі втрачені і забуті. Після XII століття Ірландію завоювали англо-сакси і заборонили його святкування. Далі під впливом християнства воно перетворилося в День Всіх Святих і вже під таким виглядом проходить сьогодні.

В Україні Самайн святкують шанувальники кельтської культури, але він більше походить на День Всіх Святих чим на оригінальне свято. Молодь та любителі моторошних і одночасно веселих свят відмічає його під назвою Хелловін. Цей варіант поширений в багатьох країнах світу і дуже популярний в сьогоденні. Більшість навіть і не здогадується, яке величне і давнє свято являється його пращуром…

Спонсорство
Підтримай проет на Patreon