Брауні - домашні духи-помічники
- Головна
- >
- Кельтська міфологія
- >
- Кельтський бестіарій
- >
- Брауні

Брауні - домашні духи-помічники в нижчій міфології Шотландії та північної Англії, різновид фейрі. Назву свою вони отримали через коричневий колір шкіри чи волосся, яке покриває їх тіло. Ці істоти невеликого зросту, близько 90 см, з блакитними очима, кудлаті та неохайні, одягнені здебільшого в лахміття зеленого, синього чи коричневого кольору. В різних регіонах описи брауні різняться, але більшість сходиться на тому, що вони можуть виглядати комічно чи мати якісь фізичні недоліки (відсутні пальці ніг, замість носа - дірка, довгі вуха і т.д.).
Живуть брауні племенами у норах, печерах та лісах недалеко від людей. Серед них нема жінок, хоча у деяких переказах зустрічаються і вони. Брауні намагаються бути непомітними для людей, тож інколи стають невидимими. Можуть стати домашніми, якщо їм сподобається якась сім'я.

Вдень брауні займаються своїми справами: збирають ягоди та зерно на полях, піклуються про свою громаду. А ось вночі приходить час для їхніх головних обов'язків - господарської діяльності: вони наглядають за худобою та свійськими птахами і стережуть їх від хижаків, перевіряють на справність інструменти на фермі, печуть, готують, прибирають і т.д. За свою допомогу духи чекають на невеличку подяку у вигляді склянки молока чи жирних вершків, а ще полюбляють медові коржики. Але господарі повинні знати, як поводитися з такими помічниками, адже Брауні - дуже вразливі та образливі істоти. Пропонувати їм їжу не можна, можна лише залишати там, де вони її знайдуть, і в невеликих порціях, щоб брауні не сприйняв це, як оплату за свою допомогу, бо образиться і піде шукати нового господаря.

Доцільно не відомо чому Брауні займаються роботою по господарстві. В деяких творах згадується про те, що вони сприймають це як рабство. Але з іншого боку їх ніхто не примушує це робити.
Цікаво, що у багатьох легендах кардинально різниться ставлення брауні до подарованої господарем свободи: у деяких історіях говориться, що господарі хотіли звільнити брауні, подарувавши йому нову сорочку (іноді - накидку з капюшоном), але той так розлютився і образився, що сам пішов з дому. Інші ж легенди розповідають про те, як люди випадково підслуховують сумну пісню брауні про свободу і спеціально дарують йому одяг, який той залюбки одягає і радісно щезає

Якщо брауні відчуває, що за ним слідкують, використовують чи знецінюють його працю, то може впасти в такий гнів, що зруйнує всю свою роботу перед втечею.
В крайніх випадках, брауні здатні перетворитися на злісних боггартів і шкодити своїм господарям.