Гея або Гайя - богиня Землі у грецькій міфології
- Головна
- >
- Грецька міфологія
- >
- Грецький пантеон богів
- >
- Гея або Гайя

Гея або Гайя - богиня Землі у грецькій міфології, їй також поклонялися як богині родючості. Вона вважалася праматір'ю всього живого, оскільки від неї народилося все інше життя.
Згідно з “Теогонії” Гесіода (VIII—VII ст. до н.е.) спочатку був лише безмежний простір, відомий як Хаос. З нього і постала першою богиня Гея - найдавніший предок грецьких богів. Разом з нею зародився Тартар (підземний світ) та Ерос (кохання). Потім, завдяки своїй здатності творити життя, Гея народила бога неба Урана, морського бога Понта та гори Уреї.
Гею вважали не тільки першою богинею, а ще й первісною пророчицею. Поклонялися Матері-Землі у Дельфах. Там знаходився найдавніший релігійних центр та дельфійський оракул Геї, який оголошував волю богині. Охороняв оракула змій Піфон, через це місце називалося Піфо, а віщунку називали Піфія. На виконання функцій оракула (Піфії) вибирали спочатку молодих дівчат, а потім жінок зі знатного роду. Дар передбачення був унікальним для жінок і богинь, поки бог Аполлон з часом не витіснив Гею і сам не став богом пророцтва, але й тоді ділив цю роль з сестрою Гекатою. Зв'язок Геї з пророцтвом зустрічається в багатьох легендах. Наприклад, через пророцтво Геї, в якому йшлося, що Кроноса чекає така сама доля як і його батька, той почав ковтати всіх своїх дітей.

Пізніше Гея-мати взяла Урана за чоловіка, який окропив її родючим дощем і від їхнього союзу народилося 12 могутніх титанів та титанід (Океан, Кей, Крій, Гіперіон, Япет, Крон, Тейя, Рея, Феміда, Мнемосіна, Феба, Тефіда, Діона). Також Гея породила перших трьох однооких велетнів циклопів (кіклопів) та трьох гекатонхейрів, які мали по 100 рук та 50 голів кожен. Їхні діти були високими, могутніми та потворними, що змусило Урана злякатися таких спадкоємців, що загрожували його владі. Він ув'язнив їх у підземному світі Тартарі, звідки вони не бачили денного світла. Сумувала Гея за своїми дітьми і страждала фізично - тяжко було тримати у своїх глибинах стільки чудовиськ.

І тоді Гея задумала план повалення влади Урана, але як вона не переконувала своїх дітей повстати проти батька, ті так і не зважилися. Нарешті наймолодший, найжорстокіший та найсміливіший із них титан - Кронос підтримав свою мати. Гея створила адамантовий серп та передала його синові. Коли Уран ввечері спустився до Геї, Кронос, вийшов зі своєї засідки, напав та відтяв серпом геніталії батька. З пролитої Ураном крові на Землю, повставали Еринії (фурії) - богині помсти, Мелії - німфи ясеня, та Гіганти. А коли Кронос викинув геніталії свого батька в море, з морської піни, змішаної з кров'ю Урана, повстала богиня Афродіта.
Кронос зайняв трон батька, але на превелике розчарування Геї, він залишив інших її дітей замкненими в Тартарі, а ще й поставив охороняти їх чудовисько Кампе, що плюється отрутою.
Поклонялися богині Геї в Афінах, Спарті та Додоні і вона була частиною культу богині Деметри, хоча багато ритуалів присвячувалися і їй окремо. Наприклад, в жертву Геї приносили чорних тварин, так як чорний колір пов'язували із Землею, а білих - присвячували богам неба.

Геї поклонялися під різними іменами, її називали Анесідора, що означало “яка дарує дари”, Калігенія - “прекрасна від народження”, Еврустернос - “богиня з широкими грудьми”, можливо через тодішні уявлення греків про форму землі, яка уявлялася диском, оточеного морем. Вважали Гею і покровителькою дітей, тому і наступний її епітет “Куротрофос” , який означає “вихователька, годувальниця”. На давньогрецьких скульптурах і вазах, що збереглися до нашого часу, богиню Гею зображували по-різному: як красиву жінку, яка оточена дітьми та тваринами з рогом достатку в руці, або жінкою, нижня частина тіла якої була під землею. Також з античних часів зберігся фриз із Пергамського вівтаря, на якому зображена сцена битви між богами-олімпійцями та гігантами. Гея зображена з піднятими догори руками та спадаючим довгим волоссям. Скульпторові вдалося передати горе матері Землі, діти якої вбивають один одного.