Сфінкс - міфічна істота у грецькій міфології
- Головна
- >
- Грецька міфологія
- >
- Грецький бестіарій
- >
- Сфінкс

Сфінкс - міфічна істота у грецькій міфології. Це чудовисько мало крила орла, тулуб лева та жіночі груди і обличчя, також було одним з багатьох породжень Тифона і Єхидни. Воно уособлювало нелюдські муки та неминучу долю. Сфінкс прославився своїми загадками, а його назва грецькою походила від слова “душити”.
В одній із багатьох версій легенди про сфінкса йдеться про чудовисько, що оселилося на горі біля міста Фів. Кожному, хто траплявся йому на очі, сфінкс загадував загадку: “Хто ходить вранці на чотирьох ногах, вдень на двох, а ввечері на трьох?”. Помилка означала неминучу смерть в пащі у потвори. Таким чином серед жертв істоти опинився навіть син царя Креонта Гемон. Цар заприсягся віддати тому, хто переможе сфінкса, царство і руку сестри Іокасти. Загадку розгадав Едіп, відповівши, що це людина в дитинстві, зрілості і старості. Після цього чудовисько кинулось зі скелі і померло.

За основною легендою про сфінкса ховається більш древніша - про чудовисько на горі Фікіон. Її звали Фікс, а батьками її були Орф і Єхидна. Вона описувалася дуже лютою, кровожерливою і тією, хто заковтує свою здобич, а образ її походив від напівльвиці, поширеної в Малій Азії. У цій версії легенди Едіп здолав потвору в жорстокому бою.
В давньогрецькій культурі перші згадки про сфінксів датуються 1600 роком до н.е. В той період чудовисько отримало свої характерні деталі, відмінні від єгипетських - крила та жіноче обличчя. Після 1200 року чомусь згадки про істоту зникають на 400 років, а далі знов повертаються і стають популярними аж до VI століття. Зображення сфінкса широко використовуються у різноманітних проявах мистецтва і виробах зі слонової кістки та металу.

Окрім порередньої загадки у різних інтерпретаціях був ще один варіант: “Є дві сестри: перша народжує другу, а друга тоді народжує першу. Хто ці дві сестри?”. Існують здогадки про те, що ця версія загадки більш давніша і правильна відповідь на неї - “день та ніч”.
До речі, розповіді про сфінкса завжди супроводжуються загадками і це зробило істоту символом таємниць та популяризувало її серед широких мас. Її зображення навіть використовували масони для підкреслення своєї таємничості і загадковості.

Більшість вважає, що архітектурній пам’ятці Великому Сфінксу таку назву дали єгиптяни, але на справді це зробили греки, пов’язуючи його зі своїми образами з легенд. Єгиптяни називали цю скульптуру "Хармахіс". Це одна з іпостасей бога Гора і вона пов’язана з культом сонця та стражем, який охороняє Дім Богів.
Більш детальніше єгипетського сфінкса розберемо у наступному матеріалі.