Грифон - істота з грецької міфології
- Головна
- >
- Грецька міфологія
- >
- Грецький бестіарій
- >
- Грифон

Грифон - істота з грецької міфології. Має тулуб лева, крила і голову орла, а також зміїний хвіст і символізує панування над двома стихіями - небом (орел) та землею (лев). А зміїний хвіст, можливо, передає наміри на втручання і до підземного світу, хоча його приписують цій істоті не у всіх джерелах.
Грифон уособлює собою силу, швидкість, пильність і відвагу, а в легендах відіграє роль хранителя, який стереже скарби або потаємні знання. Образ цієї істоти походить ще з прадавнього Сходу. Перші згадки про нього були знайдені у стародавній Індії, також приписують цю істоту Вавилону, Єгипту та Скіфії. Самі ж греки навіть вказували на його місце проживання, яке, на їх думку, знаходилось у горах Стародавньої Скіфії, на північ від Чорного моря. Там вони стерегли золото скіфів і часто зустрічалися в зображеннях на їх коштовностях.

Грифон вважається поєднанням двох найголовніших сонячних тварин. Особливо це було важливим для єгиптян: образ лева в цій істоті для них символізував царя і володаря, а образ орла - бога неба Гора. В часи Середнього царства грифона зображували на колісницях для надихання воїнів на перемогу і для нагнітання жаху на ворогів. В епоху Риму у вигляді цієї істоти зображували богів Гора та Ра.
В Греції стверджували, що на грифонах їздить Аполлон. Також їх було запряжено у колісницю богині відплати Немезиди, що символізувало неминучу і швидку розплату за гріхи, а втілення цієї богині у вигляді грифонів обертало Колесо Долі.

Грифони за своїм образом дуже схожі на своїх могутніших побратимів - Драконів. Ті теж описуються як охоронці скарбів, особливо золота та дорогоцінних каменів. В деяких згадках їм навіть приписують гнізда, побудовані із золота. Геродот згадував Грифонів У V ст. до н.е. і стверджував, що вони охороняють золоті копальні скіфів від міфічного племені однооких аримаспів.
Характер і образ Грифонів дуже різко змінюється в залежності від місця, де про них згадують: то вони люті, безпощадні і кровожерливі монстри, котрі несуть смерть і руйнацію, то благородні супутники людей та богів, які постають у ролі захисників і вартових. Навіть з часом погляди людей в одному і тому ж регіоні на них змінювались під впливом різних релігій, або суперечливих творів, де автор особисту вигадку перетворював у реальність для своїх слухачів.

Зображення Грифонів зустрічаються на пам’ятках мистецтва доісторичного Криту XVII-XVI ст. до н.е. А також у Спарті (VIII-VII ст. до н.е.). Дуже багато золотих прикрас скіфів, що дійшли до нашого часу, мають зображення грифонів. На них грифони частіше за все б’ються з іншими тваринами або полюють. Їх жертвами стають коні або велика рогата худоба.
В середньовіччі грифони стали найулюбленішою геральдичною істотою. Вони символізували пильність та відвагу, а також випромінювали розум, силу та швидкість і зображувались на десятках, а то і сотнях різних гербів. Та й на сьогоднішній день вони широко використовуються на них.

Наразі ця міфічна істота дуже популярна у відеоіграх і нею тяжко когось здивувати. Грифони і зараз випромінюють свою могутність і силу, яку символізували тисячоліттями. Також вони передають одвічне прагнення людей здійнятися в хмари і стати таким чином у один ряд поруч з богами.