Тот - бог місяця, часу, мудрості, магії та писемності у єгипетській міфології

ТотТот

Тот - бог місяця, часу, мудрості, магії та писемності у єгипетській міфології. Зображували його як людину з головою ібіса, але інколи ще й як бабуїна з місячним диском на голові. Дружиною Тота вважали богиню істини і порядку Маат.

Одним з найдивніших міфів про Тота є версія його народження. Згідно з нею, це сталося під час жорстокого протистояння Сета та Гора. Гор підмішав своє сім’я в найулюбленішу страву Сета - салат. Бог зла цього не помітив і проковтнув, а далі сперматозоїди Гора зібралися на чолі Сета і породили таким чином Тота. Це народження для Тота було дуже символічним і означало появу світла із темряви, добра зі зла, цим самим виділяючи Тота, як бога місяця, котрий дарує світло вночі.

Перша нічПерша ніч

Інший міф про його появу на світ розповідає, як він народився з вуст бога Ра. Можливо, мається на увазі міф, коли Ра під час створення світу промовляв імена богів, і ті народжувались його словом. Окрім цього, Тот і сам постає як творець всесвіту, але здебільшого йому приписують винайдення багатьох людських наук і професій.

Найдавніші згадки стверджують, що спочатку Тот був лівим оком бога Гора, який йому пошкодив у битві Сет. У період стародавнього царства Тот вже набуває рис окремого бога та починає шануватися в у місті Ешмуні. А коли Гермополіс (центр поклоніння сонцю) розпочинає відігравати важливу роль у політиці Єгипту, Тот стає дуже популярним.

Окрім всього, він вважався винахідником писемності, покровителем наук, переписувачів і священних книг та займав місця писаря, візиря та секретаря у єгипетському пантеоні богів. Навчив єгиптян письму, математиці, медицині, магії і багатьом іншим наукам. Під його захистом знаходилися всі архіви і бібліотеки, особливо в Гермополісі - центрі культури Тота. Ще його описували як бога, що керує усіма мовами і, в додаток, сам вважався мовою Птаха.

ІбісиІбіси

Ібіси прилітали навесні, під час розливу Нілу, тому Тота ще й пов’язували з весняним пробудженням природи. Це описується у міфі, де він повертає до Єгипту Тефнут, і природа розквітає. Окрім Ібіса, Тота пов’язують з бабуїнами, образ яких єгиптяни вбачали у місяці, тому й Тота інколи зображували як бабуїна з місячним диском на голові. Ібіси і бабуїни служать для Тота гінцями.

Тот уподібнюється місяцю і зображується позаду Ра. Вночі Тот був його вірним заступником. Згідно з легендою, одного разу Ра втомився вічно світити людям і спостерігати за їх чварами, тому він попросив Тота підмінити його, давши йому частину своєї сили. Ра спустився до підземного царства, щоб відпочити, а замість нього зійшов Тот. Так вперше настала ніч, а разом з нею зійшов місяць, подарувавши людям світло в темряві.

Іноді Тота називають “Владикою часу” через те, що він створив календар і розділив його на роки, місяці й дні. Але цей календар був недосконалим і прив’язувався до розливів Нілу, котрі наставали щороку приблизно в один і той же час - 20 липня. Разом з цим рано вранці сходила зірка Сотис, яка і стала ще одним орієнтиром початку нового року. За цим календарем рік тривав 365 днів, але єгиптяни не врахували, що насправді він займав 365,24 доби і всього через чотири роки їх календар відв’язався від природного. Цю проблему вирішили римляни за допомогою високосних років.

Тот Владика часуТот Владика часу

На суді Осіріса Тот відігравав разом з Анубісом одну з найважливіших ролей. Він був писарем, візирем і слідкував за зважуванням душі небіжчика, а також записував результати. Окрім цього, Тот приймав участь в похоронному ритуалі кожного єгиптянина і супроводжував їх після смерті. Ще він вів літописи, а також записував дні народження і смерті людей.

Тота вважали мудрим не тільки люди, а й боги. Він часто виконував роль арбітра і втручався в чвари між богами. Міг вирішити конфлікт навіть найлютіших ворогів, таких, якими були Гор і Сет, що втілювали абсолютні протилежності один одного. Також він слідкував за балансом сил і в цьому питанні у нього не було ніяких пріоритетів, він однаково допомагав як добрим силам, так і злим.

Але іноді високий інтелект Тота перетворювався в нескінченні зауваження, виправляння та повчання і дуже дратував інших богів, адже для них це часто ставало нестерпним. Наприклад, одного разу у Ісіди захворів син Гор і вона прийшла до Тота за порадою, але того настільки понесло у занудні міркування, що богиня не стерпіла і сказала: “Тот, до чого мудре твоє серце, але до чого повільні твої рішення!”

Символіка Тота книгиСимволіка Тота книги

Символіка Тота була дуже різноманітною. Окрім ібіса і бабуїна, це, звичайно ж, були книги. Бог зображувався з пергаментами, текстами та іншими інструментами для письма, що передавали його відношення до усіх наук. Також в його асортименті були жезли та символ анкх, що символізувало його владу над магією та лікуванням.

Бог Тот весь час відігравав для єгиптян дуже важливу роль. Він пов’язувався з поширенням і розвитком письма та багатьох наук, шанувався у похоронному культі, де займав одне з найважливіших місць. Він зберігав баланс і рівновагу в усіх аспектах життя, як серед звичайних людей, так і серед богів. Тому не дивно, що він був дуже популярним тисячоліттями і, що найголовніше, постійно еволюціонував та розвивався разом з людьми. Він був їх справжнім провідником до майбутнього, цим самим стаючи ще й творцем - творцем майбутнього.

Спонсорство
Підтримай проет на Patreon