Анубіс - в єгипетській міфології бог-охоронець могил та мумій
- Головна
- >
- Єгипетська міфологія
- >
- Пантеон богів
- >
- Анубіс

Анубіс - в єгипетській міфології бог-охоронець могил та мумій, покровитель мертвих і один з їх суддів, провідник душ. Повелівав отрутами і ліками, а також мав дар передбачення. Один з восьми головних богів у Староєгипетській міфології.
Народження Анубіса
Є декілька різних версій, хто є його батьками, але найпізніша, з міфа про Осіріса, розповідає, що він син Осіріса і Нефтіди. Дружина злого бога Сета Нефтіда, закохалася в Осіріса. Перетворилася в його дружину Ісіду та звабила його. Від цього зв’язку народився Анубіс, але Нефтіда не хотіла, щоб її чоловік дізнався про це і залишила Анубіса на болотах Нілу. Там його знаходить Ісіда за допомогою собак і виховує як власного сина. Після цього Анубіс стає їм вірним товаришем і союзником в боротьбі проти Сета. Та бог зла все ж таки дізнався про зраду дружини і помстився, вбивши і розірвавши Осіріса на частини.

Анубіс мав чорну голову шакала, або дикої собаки Саб і людське тіло нижче голови. Таким його зображували у більшості випадків, але зустрічалися статуетки та зображення і у вигляді чорної собаки з довгою мордою. Цікаво, що Саб перекладається з грецької як “суддя”. Це натякає на його найважливіші обов’язки у ролі бога, бути суддею для померлих на суді Осіріса. Спочатку він був там головним, але потім його роль перейняв Осіріс і зробив Анубіса своїм помічником.

Анубіс на суді слідкує за Терезами Істини, де на одній чаші лежить страусине перо, що символізує істини богині Маат. На іншу ж кладуть серце померлого, яке, на думку єгиптян, було вмістилищем душі. Якщо серце переважить, то людина за життя не виконувала ці істини і її серце потрапляло у пащу до чудовиська Амміт. І після цієї “другої смерті” душа була приречена на муки в Дуаті.

Протистояння Анубіса і Сета
Один з міфів оповідає, як бог та чорний пес Ісдес вчув Сета. Анубіс, Хор і Ісдес кинулись переслідувати бога зла в пустелю. Наздогнали його і вбили разом з усіма приспішниками. А коли сіли відпочивати, помітили над тілами вбитих соки тіла Осіріса і зібрали їх в посудину. Тіла вбитих разом з Сетом поховали на горі, яку охороняв вогнедишний змій. Але під час ритуалу Сет воскрес і під видом пантери втік. Знов боги кинулись за ним навздогін і спіймали. На цей раз вирішили стратити Сета, через спалення. Після цієї кари Анубіс зняв з Сета шкіру, в святилищі Осіріса випалив на ній свій знак і почав носити на собі у вигляді плащу.

Приспішники Сета, демони морока та пітьми, дізналися про смерть володаря і вирішили помститися. Анубіс вийшов на бій і єдиним помахом ножа здолав всіх. Існує легенда, що під час цієї битви кров ворогів увібрав пісок і перетворився на мінерал шесаїт, але знайти ще бодай якісь згадки про цей загадковий мінерал вкрай важко (хоча, можливо, мається на увазі шеєліт або сасаїт).

Символом Анубіса вважається Анкх, що символізує життя, його ще називають “єгипетським хрестом”, “ключем життя”, “ключем Нілу”. Також він вказує на безсмертя або вічне життя. Його вигляд трактують як поєднання чоловічих і жіночих символів, Осіріса й Ісіди, а також як союз земного і небесного. Окрім цього, Анкх символізує сонце, що сходить. Відомий і у інших цивілізаціях, таких, як майя і скандинави, був для них символом безсмертя, води і народження життя.

Анубіс вважається винахідником муміфікації і бальзамування. Коли Осіріса, як першого царя, вбив Сет і розірвав на шматки, Анубіс з іншими богами зібрали ці частини, а потім з'єднали до купи. Щоб уберегти тіло, Анубіс забальзамував Осіріса і перемотав марлею. У нагороду за це він отримав його органи. Таким чином було проведено перший обряд муміфікації і бальзамування.

Анубіса дуже сильно шанували, особливо в усьому, що пов’язане з культом мертвих. Ще його вважають богом некрополів, муміфікації і поховальних містерій. Відомий він не лише у Єгипті, а й в Греції та Римі. Греки ототожнювали його з Гермесом, а римляни вважали супутником Серапіса й Ісіди.