Іхневмон (єгипетський мангуст або фараоновий пацюк)

ІхневмонІхневмон

Іхневмон (єгипетський мангуст або фараоновий пацюк) - священна тварина у древніх єгиптян, що відноситься до родини мангустових. Цей хижак дуже шанувався перш за все як змієборець. В одному з міфів Ра у вигляді іхневмона б’ється з Апопом і перемагає його. Цю тварину легко приручити, тож їх часто тримали в домівках для захисту від змій і пацюків. Коли іхневмон помирав, його бальзамували і ховали у священному місці.

Але як саме іхневмонам вдавалося полювати на змій, більшість з яких у Єгипті були отруйними? Ця істота насправді дуже кмітлива і перед сутичкою зі своїм ворогом завжди проходить підготовку. Іхневмон змочує свою шерсть водою, а потім вимазується у землі чи багнюці і чекає, поки шерсть підсохне на сонці, перетворившись на панцир. Лише після цього вирушає на полювання. Таку броню змій не може прокусити, тож без захисту залишається тільки морда, але її кмітлива тварина прикриває хвостом.

Іхневмон полює на змійІхневмон полює на змій

Якщо змій значно більший за іхневмона, то в такому випадку тварини нападають на нього групою з декількох осіб. В цій групі одна особа головна і атакує, а інші її підтримують, не залишаючи супернику жодних шансів на порятунок.

єгипетський мангустЄгипетський мангуст

Ще цій тварині приписують перемоги навіть над крокодилами. Коли той спить, то зазвичай відкриває пащу і дозволяє птахам чистити свої зуби. Іхневмон, знову ж таки, обмазавшись багнюкою, користується цим і застрибує крокодилу в пащу. Далі розриває з середини нутрощі і таким чином перемагає цього, як здається з першого погляду, непереможного звіра. Доцільно невідомо, чи такі сутички сугубо міфічна вигадка, чи насправді траплялися між цими тваринами. Але ці згадки фіксуються у багатьох записах стародавніх істориків і видатних діячів, незважаючи на те, що у крокодилів в природі немає активних ворогів.

фараоновий пацюкФараоновий пацюк

Роздирання крокодила з середини єгиптяни приписували ще одній міфічній істоті - Гідру або водяній змії. Гідр, коли помічає крокодила з відкритою пащею, вимазується в багнюку, щоб було легше проковзнути крокодилу до рота, а потім діє так само, як і іхневмон. Доцільно не відомо, який з міфів - про Гідра чи про іхневмона - з’явився першим. Може, це просто еволюція одного міфу, який з часом змінив дійових осіб. До речі, Гідр дуже сподобався грекам, і ті трансформували його в лернейську Гідру, перемога над якою увіковічилась у другому подвигу Геракла.

Сучасні мангусти проживають в багатьох регіонах Африки і за її межами. І роблять те саме, що й тисячі років тому - полюють на пацюків і змій, а також поїдають яйця змій та крокодилів. За це їх і у наш час дуже цінують і в більшості країн полювання на них заборонене. Можливо, деякі з мангустів і досі згадують своїх відважних предків іхневмонів, з цікавістю поглядаючи на сплячих крокодилів…

Спонсорство
Підтримай проет на Patreon